беззвучно до глухоти

29.06.2023 – 28.07.2023
Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури

Відчуження. Пустота. Тиша. Самотність як потреба відлюднення для мистецьких практик. Самотність як реакція на кризу та деструктивні процеси. Виставка «беззвучно до глухоти» досліджує переживання самотності художни_цями. Назва виставки цитує строфу з вірша Ярини Чорногуз «голе бароко», написаного під час ротації письменниці на фронті.

2015 року Центр візуального мистецтва реалізував виставку «Школа самотності». Її кураторка Леся Кульчинська коментує: «“Школа самотності” — бо йшлося саме про самотність після ейфорії колективної дії». Виставка була присвячена Майдану. Відбувся цикл — і ми повернулись до тієї точки, що потребує повторного аналізу та осмислення досвіду. Цього разу досвіду пандемії та повномасштабної війни в Україні — наступних подій, після 2014 року, які вплинули на всі процеси та діяльність нашого суспільства. Подій, які різко й безповоротно змінили звичний спосіб життя.

Якщо «Школа самотності» рефлексувала індивідуальне публічне висловлювання, то «беззвучно до глухоти» пропонує дослідити приватне. «Сцена» — центральний образ кураторського зацікавлення Лесі — відбулась як простір для колективних та індивідуальних практик. Натовп розійшовся й розщепився в особистих кордонах, зберігаючи в собі шматочок великої сцени. Сила політичного жесту сьогодні накопичується і відбувається через дії кожного та кожної: донати, здача крові, волонтерство, поширення інформації тощо.

2014 рік. З початком російської окупації жител_ки східних і південних територій України вимушені покинути свої домівки та асимілюватись до нової місцевості. 2020 рік. Суспільство усамітнюється через пандемію. Позитивний тест і самоізоляція, прогулянки безлюдними вулицями і парками — самотність стає звичною. 2022 рік. Повномасштабне вторгнення росії та нова хвиля міграцій україн_ок підсилює відчуття (колективної) одинокості: через втрату дому, виїзд за кордон, загибель рідних і знайомих, очікування на членів родини, які несуть службу на фронті, відчуження України від світу.

Російсько-українська війна протягом 9 років охопила кожного та кожну як мінімум відчуттям тривоги. Але більшою мірою відчуттям самотності. 

В експозиції представлені роботи Михайла Алексеєнка, Степана Будулака, Андрія Волкова, Анастасії Дицьо, Руслани Ключко, Євгена Коршунова, Дмитра Купріяна, Іллі Кучера, Романа Лахманця, Інги Леві, Анастасії Лелюк, Наталії Лісової, Данііла Немировського, Владислава Паламаренка, Юрія Пікуля, Анастасії Піщанської, Надії Рогожиної та Ульяни Сукач-Кочеткової, Антона Саєнка, Олесі Саєнко, Тіберія Сільваші, Каріни Синиці, Богдана Сокура, Олени Топольян, Тамари Турлюн, Міті Фєнєчкіна, Максима Ходака, Даші Чечушкової, Терези Яковини, Atelier 36, etching.room1. 

Головна мета виставки «беззвучно до глухоти» — фінансова підтримка батальйону «Свобода» у складі бригади швидкого реагування НГУ «Рубіж», в якому служить художник і студент Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Олександр Лень. Олександр приєднався до батальйону 13 квітня 2022 року. Був пораненим у серпні 2022 та після завершення реабілітації в квітні 2023 знову повернувся до лав НГУ.

Кураторська група: Олександр Лень, Анастасія Кузьменко
Проєктна група: Катерина Журба, Роман Лахманець, Микита Яворський
Графічний дизайн: Емілія Костяна
Архітектор: Артем Громницький
Розробка сайту: Станіслав Нестерук
Монтаж: Дмитро Шеремет, Дмитро Борисов, Дмитро Войтович 

Консультації щодо аукціону: аукціонний дім «Дукат»
Виставка реалізована за підтримки фонду Emergency Support Initiative Київської бієнале та виробництва БПЛА SHULIKA.

Запрошуємо на безкоштовні кураторські екскурсії виставкою «беззвучно до глухоти» в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури. Реєстрація обов’язкова за посиланням.

Графік екскурсій:

✔️ 1 липня о 16:00
✔️ 8 липня о 16:00
✔️ 15 липня о 16:00
✔️ 22 липня о 16:00

Місце зустрічі: Вознесенський узвіз, 20

Просимо заповнити форму напередодні екскурсії, не пізніше 17:00 у п’ятницю.

Scroll to Top